AZEF pyta: Adrien “Aquino” Viaud, FC Nantes

Wywiad został przeprowadzony na początku lutego. Adrien “Aquino” Viaud, gracz sekcji eSportowej FC Nantes odpowiedział na pytania z naszego nowego cyklu „AZEF pyta” i tym samym jest pierwszym zagranicznym graczem, z którym rozmawialiśmy o eFutbolu.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z eFutbolem? Od której edycji FIFA zacząłeś grać?

Tak naprawdę, swoją przygodę z eFutbolem rozpocząłem od PES 2005. Niestety edycja 2008 była kiepska i stwierdziłem, że w przyszłym roku zacznę grać w FIFA 09. Tak też się stało.


Czy przed podpisaniem kontraktu byłeś kibicem FC Nantes?

Pochodzę z Nantes, tutaj się urodziłem. Od zawsze byłem wielkim fanem FC Nantes. Mogę nawet powiedzieć, że kiedy w 2001r. zdobyliśmy mistrzostwo kraju, to byłem na murawie świętując ten sukces.


Jak wyglądał proces Twojego zakontraktowania przez FC Nantes?

Kiedy usłyszałem, że Ligue 1 uzgodniło z EA Sports organizację Orange E-Ligue 1, stwierdziłem, że po prostu sam się zgłoszę. Wysłałem maila do klubu, spotkaliśmy się i wspólnie stworzyliśmy eSportowy projekt.


Pewnie słyszałeś o Modecom Legia eSports Cup. Czy możesz nam powiedzieć co myślisz o poziomie rywalizacji, aspektach organizacyjnych itd.?

Tak, słyszałem o tym turnieju. Niestety odbył się kilka dni po oficjalnym ogłoszeniu mnie jako zawodnika FC Nantes więc nie mogłem wziąć w nim udziału. Widziałem zdjęcia i wyglądało to naprawdę dobrze. Patrząc na uczestników turnieju, poziom na pewno był bardzo wysoki. Mam nadzieję, że odbędzie się jeszcze jakiś turniej w Polsce, w którym wezmę udział.


Czy wykonujesz jakiś zawód poza profesjonalna grą w FIFA?

Na co dzień pracuję jako agent ubezpieczeniowy.


Jakie odnosisz wrażenia dotyczące Orange e-Ligue 1? Czy myślisz, że tego typu rozgrywki na wzór profesjonalnych lig piłkarskich mają szanse na powodzenie?

Tak, oczywiście. Myślę, że niedługo każdy klub będzie miał swojego przedstawiciela sekcji eSportowej i będzie brał udział w alternatywnych mistrzostwach kraju, tak jak to jest u nas. Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie więc wersja wirtualna ma również bardzo duży potencjał sprzedażowy.


Jaka jest Twoja wizja eFutbolu w ciągu najbliższych dwóch lat?

Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch lat, każdy profesjonalny klub piłkarski będzie miał co najmniej jednego reprezentanta. Co więcej, gracze z dwóch różnych klubów będą rozgrywać mecz w FIFA dzień przed analogicznym meczem ligowym.


Jaka jest Twoja ulubiona formacja, gracz ofensywny i defensywny, klub (z perspektywy samej rozgrywki)?

W związku z tym, że w swojej grze potrzebuję klasycznej 10 moją ulubiona formacja to 4-2-3-1. Najlepiej w ofensywie gra mi się Neymarem, a w defensywie N’golo Kante. Oczywiście, głównie gram w FIFA FUT, ale jeśli miałbym wybrać konkretny klub, to wskazałbym na Real Madryt.


Jak sformułowany jest Twój kontrakt z FC Nantes?

Kontrakt podpisany jest na 1 rok z możliwością przedłużenia. Zgodnie z jego treścią, jestem zobowiązany do reprezentowania klubu podczas każdego turnieju, w którym biorę udział, a także w różnego rodzaju eventach organizowanych przez klub. Brałem już udział w kilku konferencjach, udzieliłem kilku wywiadów dla prasy czy radia. Muszę przyznać, że ogłoszenie mojego kontraktu spotkało się z dosyć sporym zainteresowaniem w moim mieście.


Kogo byś wymienił jako 3 najlepszych graczy FIFA na świecie?

BorasLegend, Vitality Rocky i Tass, który wygrał ostatnio FUT Championship Paris Regional Final Paryżu.


Co sądzisz o polskim rynku eFutbolu?

Szczerze mówiąc, to nie wiem za wiele o polskim rynku. Słyszałem tylko, że Legia zakontraktowała swojego reprezentanta. Kiedyś podczas turnieju ESWC 2011, w ćwierćfinale miałem okazję rywalizować z graczem z Polski (Paniol – przyp. red.). Turniej ostatecznie wygrałem.


Czy masz inne hobby poza graniem w FIFA?

Tak, gram w futbol i futsal (słyszałem, że jest popularny w Polsce). Poza tym, lubię filmy, seriale i dobrą muzykę, jak każdy. Dzięki FIFIE miałem okazję sporo podróżować po świecie i muszę przyznać że bardzo mi się spodobało. Niestety jeszcze nie miałem okazji być w Polsce.


Kto jest według Ciebie faworytem do wygrania FIWC 2017?

Naprawdę ciężko powiedzieć, ale myślę, że Vitality Rocky może zająć pierwsze miejsce. Jeśli nie, to na pewno będzie w czołówce.


Jak wyglądają działania marketingowe we Francji w obszarze eFutbolu? Czy w ostatnim czasie to się rozwija, czy rozwinęło się już dostatecznie wcześniej?

We Francji, eFutbol wciąż się rozwija. W tym roku powstał nawet program telewizyjny w jednej z dużych stacji, który jest nadawany co tydzień i traktuje generalnie o eSporcie, a także eFutbolu. Myślę, że Francja jest krajem, w którym eFutbol jest najlepiej rozwinięty, choć tak jak powiedziałem – cały czas się rozwija.


Czy miałeś przyjemność poznać osobiście piłkarzy klubu?

Tak, miałem okazję poznać piłkarzy podczas jednego z eventów organizowanych przez klub. Poza tym, mój kolega jest pomocnikiem w FC Nantes – Valentin Rongier.


Co myślisz o młodym napastniku z Polski grającym w barwach FC Nantes – Mariuszu Stępińskim?

Stępiński to młody gracz, który powinien poprawić swoją grę w sytuacjach sam na sam. Przybył do Francji kilka miesięcy temu i potrzebuje czasu żeby się zaaklimatyzować i oswoić z francuską piłką. Słyszałem, że gra w FIFĘ, ale nie miałem jeszcze okazji, żeby się z nim zmierzyć.


Pierwsza rzecz, która Ci przychodzi do głowy jeśli rozmawiamy o tym czego brakuje w środowisku eFutbolu?

Myślę, że brakuje czegoś takiego jak turnieje wielkoszlemowe w tenisie. Najpierw turniej w Paryżu, w Londynie, potem w Poznaniu itd.


Co sądzisz o AZEF jako pierwszej w Polsce agencji eFutbolu? Czy spotkałeś się wcześniej z czymś takim i jak ocenia pomysł?

Pierwszy raz usłyszałem o tej inicjatywie w momencie kiedy otrzymałem od Was zapytanie w sprawie wywiadu. Uważam, że to świetny projekt, dlatego też odpowiadam na Wasze pytania z przyjemnością. We Francji nie mamy żadnej tego typu organizacji.


Jakie warunki musi spełnić turniej żebyś zdecydował się wziąć w nim udział? Co określiłbyś jako najważniejsze aspekty pomijając nagrody?

Jestem bardzo zadowolony z tego, że dzięki FIFIE miałem okazję robić wiele rzeczy, a także być w wielu miejscach, w których normalnie bym nie miał okazji się znaleźć. Dlatego myślę, że bardzo ważne jest miejsce turnieju. Fajnie jest pokazywać fanom turnieje z niesamowitych miejsc i miast. Wtedy oni również chcą się tam znaleźć.


Jak organizujesz swoje treningi?

Nie mam konkretnego trybu treningowego. W weekend rozgrywam FUT Champions. W tygodniu czasem nie gram w ogóle, a czasem 3/4 godziny.


Techniczne preferencje: rozmiar TV, ustawienia kamery, ustawienia pada – klasyczne albo alternatywne, PS4 czy XONE?

Gram na PS4 z klasycznymi ustawieniami pada. Kamera domyślna, na monitorze komputerowym w rozmiarze 17 lub 19 cali.


Czy Twój skład FUT jest odzwierciedleniem Twoich sympatii klubowych, czy może wszyscy gracze, którzy znajdują się w Twojej drużynie są dobierani pod strategię gry?

Generalnie gram hybrydą. Niektórych zawodników wybieram bo ich lubię, a innych dlatego, że ich potrzebuję. Jeśli chce się być wśród czołowych graczy na świecie, to niestety nie ma miejsca na sympatie. Mogę powiedzieć, że mam dodatkowy skład FUT, którym gram dla zabawy i zawiera moich ulubionych zawodników.


Jaką masz radę dla osób, które chciałyby w przyszłości zostać profesjonalnymi graczami eFutbolu?

Żeby wierzyli w siebie i nie grali meczów z losowymi zawodnikami w rozgrywkach sezonowych, tylko skupili się na pojedynkach z najlepszymi. Ewentualnie, dobrym sposobem jest też pojedynkowanie się z kimś, kto dokładnie wie jak grasz. W ten sposób, musisz znaleźć inny sposób na to, żeby go zaskoczyć i tym samym podnieść swoje umiejętności.


Co myślisz o nowym silniku, na którym oparta jest FIFA 17?

Ta edycja FIFA jest naprawdę udana. Na przykład sposób blokowania za pomocą przycisku L2 jest bardzo ciekawy. Niestety, trochę sprzyja osobom, które grają bardzo defensywnie.


Wywiad z Adrienem “Aquino” Viaud przeprowadził współwłaściciel agencji AZEF: Aleksander Kożuchowski.

Źródło zdjęcia: facebook.com/AdrienAquinoViaud